Sadece kardiyo yaparak zayıflanır mı?-Levin Tahmaz

29 Aralık 2015
levin_tahmaz

101781547.tifS: Sadece kardiyo yaparak zayıflamak istiyorum böyle bir şey mümkün mü?

Bu kardiyo sorusu çok konuşulan ve konuşulacak bir sorudur. Öncelikle kardiyonun açıklamasını yapalım. Kardiyo kardiyovaskuler sistemden gelir, yani kalp dolaşım sistemi demektir. Egzersizde kullanılma şekli kalbi gerek yoğun tempo gerek hafif tempo kalbi aktif halde tutan, kalp sağlığına faydalı her türlü egzersize verilen şeklidir. Kardiyo egzersizi olarak koşu bandı, dışarıda yürüyüş, koşma, bisiklet, elliptical, kürek, grup egzersizleri vb. sıralayabiliriz. 
Kardiyo, evet sizi zayıflatır ; ancak belli bir sureye kadar. Siz Kardiyo yaparken bir yağ yakımı ve kalori harcaması yapıyorsunuz ,ancak bu kardiyonun süresi çok önemlidir ve ne zamanlar yapacağınızda. Sadece kardiyo yaparak vücudunuza yarardan çok zarar verebilirsiniz çünkü sadece kardiyo yaparak kas kaybıyla karşı karşıya kalır ve daha çok yağlanabilirsiniz.
 Mutlaka ve mutlaka kaslarınızı çalıştıracak ağırlık antrenmanları yapmalısınız. 
Su soruyu da sorabilirsiniz ister istemez, kardiyo aktiviteleri yaparkenkaslarımız çalışmıyor mu? Tabi ki çalışıyor ancak kaslarınızı böyle bir çalışmada aktif edersiniz adı üstünde çalıştırırsınız. Mevcut olan kasınızın, hareket kabiliyetini, kuvvetini, sürat yeteneğini, esnekliğini, kullanmış olursunuz. Ama ağırlık yada fitness antrenmanında, mevcut olan  kasınıza güç, kuvvet, esneklik, patlayıcı kuvvet, sürat, devamlılık ve dayanıklılık eklersiniz yani kaslarınızı geliştirmeye ve kuvvetlendirmeye dayalı çalıştırırsınız. Şöyle düşünebilirsiniz! Yüzüyorsunuz, kulaç atabilmeniz için en basit omuz kaslarına ihtiyaç duyarsınız. Eğer kuvvetli değilse kulaç atmayı bırakın, kolunuzu bile kaldıramaz durumda olursunuz. İşin özetinde kaslarınızı kuvvetlendirmek yatar.

Soru : Bisiklet yada spinbike yaparken popom ve bacaklarım buyur mu?

Genelde böyle bir kanı var. Ancak bu kanıyı yaratanlar genelde bayan Pilates eğitmenleri oluyor. Ki onlar sadece Pilatesle güzel ve şekilli bir vücuda kavuşabileceklerine inanıyorlar. Ancak, daha önce ki cevaplarımda da söylediğim gibi siz kardiyovasküler ( bisiklet, koşubandı vb.) antrenman yaptığınızda kası küçültürsünüz. Dolayısıyla bisiklet yada spinbike yaptığınızda hem kuvvet, hem dayanıklılık, hem de kondisyon yüklemiş olursunuz bunun yanına birde kardiyovasculeri eklersek sizin poponuzu ve bacaklarınızı büyütmenize imkan kalmayacaktır.

KISACA; Bisiklet antrenmanından korkmanıza gerek yok. Tam tersine doğru oturma pozisyonu, doğru basma tekniği,  doğru sele ve bacak yüksekliğinizi ayarladığınız vakit hiç bir sorun çıkmayacaktır. Size garanti ediyorum.

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>