Soğuma yapmak şart mı? – Levin Tahmaz

30 Mart 2016
Önceki1 / 2Sonraki

Portirat of a fitness woman stretching legs at outdoor stadium

Soru: Antrenman sonrası ağrı ve tutukluğu gidermek için soğuma yapmak gerekli mi?

Yapmıyorum ve ağrı olmuyor ama spor eğitmenleri bu konuda çok ısrarlı siz ne diyorsunuz?

 Antrenman sonrası ağrı ve tutukluk durumu göreceli ve aslında çok detaylı bir vücut matematiğini içerir. “Nasıl” yani diyecek olursanız? Bir antrenman sonunda çektiğiniz ağrının adale mi, kemik mi yoksa yada diğer bölgelerde mi olduğunu iyi tespit etmelisiniz.

Bir antrenmandan önce veya sonra yapmanız gereken şeyi de iyi bilmeniz gerekir. Streching (esneme) yada, adalenizde biriken laktik asidi boşaltmak için soğuma kardiyosu mu yapıyorsunuz bunu bilmeniz gerekir.

Detaya geldiğimizde; yaptığınız aktivitenin içeriğine göre esneme yapabilirsiniz. Ancak burada şu hususu unutmayın lütfen! Eğer hareketli ve yoğun bir antrenman yapıyorsanız dinamik esneme, eğer yavaş durağan bir antrenman yapıyorsanız statik esneme yapmanız da fayda vardır. Eğer mix bir antrenman yapıyorsanız adı üstünde 2 sistemi de içeren esneme hareketleri yapmanızda fayda var.

Eğer yoğun bir kardiyovasküler bir antrenman yapıyorsanız mutlaka ve mutlaka soğuma kardiyosuna devam etmelisiniz sonrasında strech yapmalısınız. Laktik asidi boşaltmalısınız kısacası.

Ancak!!!! Streching antrenman öncesinde mi yoksa sonrasında mı yapılmalı? Bu halen bir muamma. Bazen yoğun aktivitelerden önce yapılan strechler sakatlanmanıza neden olabilir . Adaleyi fazla gevşetmişte olabilirsiniz bu durum genelde genelimizin bildiği , bas parmağını bileğine  değdirebilen, dirsekleri ve dizleri gereğinden fazla geriye esneyen kişilerde çok ama çok görülür. Çünkü eklem ve bağ doku aralarında çok boşluk vardır. Aslında güzel gibi görünen görüntü hiç mi hiç iyi değildir. Devamlı yaralanmalar ve sakatlanmalar yaşarsınız. Bu arada yaralanma ve sakatlanmalar da farklı şeylerdir. Yaralanmalara örnek verecek olursak, ayak bileğinizin burkulması bir yaralanmadır. Sakatlık ise bir uzvunuzu kaybetmiş yada iş göremezse, bağlarınızın kopması da sakatlığı tanımlar. Esnekliğin de bir puanlaması mevcuttur. Bunu detaylı olarak bir dahaki sayıda sizinle paylaşıyor olacağım.

Onun için yaptığınız antrenmanın ısınmasını iyi yapmalısınız sadece ısınmak da adalenizi esnetebilir ve sizi hazırlayabilir.

Mesela kendimi örnek verecek olursam, antrenmandan önce yaptığım yoğun strechingden sonra mutlaka ve mutlaka bir sıkıntı yaşıyorum, haliyle antrenman sonunda strechingimi yapıyorum. Ama unutmayın antrenmana başlarken kaslarımı ısıtıyorum.

Bu durumlar da kendinizi ve bedeninizi çok iyi tanıyor olmanız gerekiyor.  Kolay gelsin:)

Önceki1 / 2Sonraki

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>